Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Uroczystość "Imienin Wojciecha"

27 kwiecień 2015

Obchody „Imienin Wojciecha” na stałe wpisały się w kalendarz imprez gminy Brudzew. To już czwarty rok z kolei jak Mieszkańcy gminy Brudzew licznie gromadzą się pod pomnikiem brudzewskiego matematyka i astronoma aby wspólnie świętować ten dzień.
 

Solenizant jest znanym astronomem i dumą Brudzewa, patronem Szkoły Podstawowej w Brudzewie i Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa.

Tegoroczne „Imieniny Wojciecha” zostały poprzedzone konkursem wiedzy poświęconym Wojciechowi z Brudzewa i Mikołajowi Kopernikowi. Jest to pierwsza edycja takiego konkursu w naszej gminie i z pewnością nie ostatnia. Konkurs odbył się w sali Gminnego Ośrodka Kultury „Wozownia” w Kolnicy. Do konkursu przystąpili uczniowie wszystkich Szkół Podstawowych z terenu naszej gminy oraz z Gimnazjum. Łącznie 26 reprezentantów klas IV-VI i 14 gimnazjalistów.

Ze względu na zróżnicowany poziom wiekowy uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy – Szkoły Podstawowe oraz Gimnazjum. Konkursowicze otrzymali zamknięte testy jednokrotnego wyboru, na rozwiązanie których mieli 30 minut. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Pani Maria Zielona, Pan Ryszard Kaszyński oraz Pan Mariusz Kaszyński.

Z chwilą oddaniu ostatniej pracy uczniowie wraz z opiekunami udali się na Rynek w Brudzewie, pod pomnik Wojciecha, gdzie miała miejsce uroczystość imienin brudzewskiego Matematyka.

Słowami wstępu Pan Mariusz Kaszyński przybliżył wszystkim zebranym postać Wojciecha, po czym delegacje samorządowe, uczniowskie i stowarzyszeń działających na rzecz Brudzewa złożyły kwiaty pod pomnikiem oddając w ten sposób pamięć Jubilatowi. W tym roku wraz z Mieszkańcami Brudzewa imieniny świętowali również przedstawiciele Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Turku. Na imieninach nie zabrakło także Orkiestry Dętej działającej przy GOK „Wozownia”, która krótkim koncertem uświetniła ten dzień.

Wszyscy uczestnicy imienin zostali poczęstowani pysznymi piernikami, a nastepnie wraz z orkiestrą udali się na Mszę Świętą do kościoła parafialnego w Brudzewie.

Obchody zorganizowane zostały przez Towarzystwo Przyjaciół Brudzewa oraz Gminny Ośrodek Kultury "Wozownia".

Polecamy

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech