Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Realizowane projekty w Szkole Podstawowej w Koźminie

28 styczeń 2020

POWER 1

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Koźminie oraz ich rówieśnicy z Finlandii realizują przedsięwzięcie pt. „Nauczanie matematyki przez sztukę na podstawie polskiej i fińskiej współpracy szkół podstawowych” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dofinansowanie projektu z UE to 95 601,00 PLN.

Celem projektu jest rozwój matematycznych kompetencji kluczowych w procesie nauczania przedmiotów związanych ze sztuką. Skorelowanie treści muzycznych, plastycznych, historycznych, geograficznych, wychowawczych z matematyką sprzyja osiąganiu założonych celów.

W czasie trwania projektu uczniowie z naszej szkoły oraz uczniowie z Finlandii podejmowali różne działania. Na lekcji muzyki, skupili się na analizie rytmu i nut różnych utworów muzycznych, śpiewali piosenki, słuchali skomponowanej przez niemieckiego kompozytora Ingomara Grünauera opery „Cantor - mierzenie nieskończoności”, która poświęcona jest życiu i twórczości Georga Cantora, wybitnego matematyka, twórcy teorii mnogości. Na zajęciach plastycznych analizowali dzieła twórców pod kątem występowania w nich różnych brył, symetrii. W czasie lekcji wychowania - fizycznego uczyli się tańczyć naśladując symetryczny ruch partnera. Ponadto na historii i geografii zapoznali się z zabytkami obu krajów partnerskich i przeanalizowali je pod kątem wielkości i proporcji, odległości od wyznaczonego punktu. Powstał komiks z najpiękniejszymi zabytkami w Polsce, zawierający zagadki matematyczne. Prowadzony jest systematycznie blog. Nauczyciele wymieniają doświadczenia podczas wideokonferencji.

Na przełomie października i listopada odbywały się warsztaty kulinarne, gdzie uczniowie z klasy szóstej, drugiej i dzieci z oddziału przedszkolnego pod czujnym okiem wychowawczyń zgłębiali tajniki pieczenia ciasteczek, mini pizzy z cukinii, jabłek nadziewanych kaszą jaglaną i chipsów z tych owoców. Przygotowywali ziemniaki z twarożkiem, a także ozdabiali świąteczne pierniczki. Głównym celem warsztatów było poznawanie sztuki kulinarnej oraz kultywowanie polskiej kuchni, a także doskonalenie umiejętności matematycznych. Uczniowie przygotowywali przepisy z uwzględnieniem zamiany jednostek pojemności oraz dostosowywali składniki z danego przepisu do ilości osób, dla których gotowali. Był to też czas na propagowanie pełnowartościowych produktów spożywczych oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci. Wszyscy mogli poczuć się jak prawdziwi mistrzowie kuchni, tworząc smaczne i zdrowe potrawy. Gotowanie odbywało się w wesołej atmosferze. Każdego dnia na zakończenie warsztatów miała miejsce wspólna degustacja smakołyków i potraw przygotowanych przez uczniów. Regionalne przepisy kulinarne stały się tłem kalendarza na rok 2020. Poza tym każda szkoła opracowała po jednym scenariuszu zajęć z każdego przedmiotu związanego ze sztuką i w ten sposób powstała broszura zawierająca 12 przykładowych planów zajęć.

Warto podkreślić, że tego typu zajęcia są dla dzieci źródłem wielkiej radości, a jednocześnie uczą je wielu pożytecznych umiejętności, np. matematycznych, przyrodniczych oraz innych przydatnych w codziennym życiu. Uczniowie szukają informacji z różnych źródeł, samodzielnie je opracowują i formułują wnioski, potrafią pracować w grupie. Realizowane podczas projektu zadania przekonały dzieci i uczniów naszej szkoły, że matematyka to nie tylko liczby i zadania tekstowe, to także „KRAINA”, w której można się dobrze bawić.

Już wkrótce uczniowie z naszej szkoły spotkają się ze swoimi rówieśnikami z Finlandii. W lutym wraz z nauczycielami przez tydzień będą przebywać w  szkole Kyroskosken koulu w  Kyröskoski.

Opracowanie

Grażyna Pasik, Ilona Wojtczak

Polecamy

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech