Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Całonocny biwak ZSG Brudzew

02 czerwiec 2014

            W dniach 23-24 maja 2014 r. na terenie Leśnictwa Brudzew odbył się całonocny biwak, którego uczestnikami było 21 chętnych uczniów klas I - III gimnazjum, w tym jeden uczeń klasy IV szkoły podstawowej.

Założeniem programowym biwaku było podsumowanie działań prozdrowotnych realizowanych w naszej szkole w roku szkolnym 2013/2014, a w szczególności ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Głównym celem było zwiększenie świadomości i kształtowanie zmiany postaw wśród młodzieży dotyczących wpływu alkoholu, tytoniu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych na organizm młodego człowieka oraz wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie.

            Biwak rozpoczął się o godzinie 1700. Uczniowie rozbili namioty, a następnie wraz                 z opiekunami: Panią Jadwigą Pilarz, Elizą Gadomską, Elizą Moszczyńską, Małgorzatą Pilarczyk, Małgorzatą Stasiak, Panem Maciejem Szurgotem i Grzegorzem Ratajczykiem udali się na rajd rowerowy. Po przejechaniu 23 km powróciliśmy na miejsce biwakowania, by posilić się pieczonymi nad ogniskiem kiełbaskami i kaszankami. Następnie uczestnicy biwaku zostali podzieleni na 4 grupy "A", "B", "C" i "D" i od godziny 2100 do ok. 3 rano rywalizowali w różnych konkursach przygotowanych przez pedagogów szkolnych Panią Elizę Moszczyńską i Panią Elizę Gadomską. Był konkurs wiedzy o sporcie i współczesnych zagrożeniach społecznych, konkurs na tekst piosenki promujący zdrowy tryb życia i nawiązujący do programów prozdrowotnych realizowanych w naszej szkole oraz konkurs polegający na wykonaniu z bibuły warzywa lub owocu oraz napisaniu o nim krótkiej rymowanki. Ponadto zadaniem konkursowym była zabawa w "Kalambury", w którym udział brali również opiekunowie. Rozstrzygnięcie konkursów było bardzo trudne, gdyż prezentowane przez uczniów pomysły mile zaskoczyły opiekunów. Między konkursami wszyscy uczestnicy biwaku uczyli się piosenek harcerskich i biesiadnych pod czujnym okiem Pani Jadwigi Pilarz.

            Po tych zmaganiach, niektórzy uczniowie udali się do swoich namiotów, a Ci mniej zmęczeni biesiadowali przy ognisku wraz z opiekunami do samego rana.

            O godzinie 700 była pobudka, a następnie śniadanie. Gdy wszyscy zaspokoili głód odbył się kolejny konkurs, tym razem plastyczno - literacki pt. „Mój wolny czas”. Prace wykonane przez uczniów zostaną wysłane do biura kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” na konkurs ogólnopolski.

            Około godziny 1030 przystąpiliśmy do wręczania nagród zwycięskim drużynom:

 1. Miejsce I zajęła drużyna "C" w składzie:
 • Natalia Antas kl. III c
 • Dominika Mielcarek kl. III c
 • Agnieszka Kostrzewska kl. III c
 • Aleksandra Płuciennik kl. III c
 • Łukasz Ciemniewski kl. III c
 • Hubert Moszczyński kl. III b
 1. Miejsce II zajęła drużyna "A" w składzie:
 • Jacek Łakomicki kl. II c
 • Dominik Perederij kl. III c
 • Daniel Gadomski kl. I c
 • Igor Moszczyński kl. IV b
 • Jakub Witaszek kl. I c
 1. Miejsce III zajęła drużyna "B" w składzie:
 • Joanna Adasiak kl. I c
 • Kamil Kaniewski kl. II b
 • Karolina Stasiak kl. I c
 • Grzegorz Łakomicki kl. II c
 • Oliwia Pusta kl. I c
 1. Miejsce IV zajęła drużyna "D" w składzie:
 • Radosław Kacała kl. III c
 • Gracjan Jesionowski kl. III c
 • Daria Banasiak kl. II b
 • Kinga Kowalczyk kl. II c
 • Klaudia Stefańska kl. II b

Ponadto uczniowie wybrali najsympatyczniejszą biwakowiczkę i najsympatyczniejszego biwakowicza, którymi zostali:

 • Aleksandra Płuciennik kl. III c
 • Jacek Łakomicki kl. II c

Po ogłoszeniu wyników konkursów wszyscy uczestnicy biwaku otrzymali drobne upominki, a następnie przystąpili do porządkowania miejsca biwakowania. Zmęczeni, ale zadowoleni z możliwości spędzenia czasu wolnego pod namiotem, uczniowie udali się do swoich domów.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów:

 • Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brudzewie,
 • Koła Łowieckiego nr 33 „DIANA” w Turku,
 • Rady Rodziców Gimnazjum
 • Pana Pawła Moszczyńskiego leśniczego Leśnictwa Brudzew,

Eliza Moszczyńska

Eliza Gadomska

Polecamy

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech