NABÓR WNIOSKÓW NA ZWIĘKSZENIE DOSTĘPU DO INFRASTRUKTURY REKREACYJNO-PUBLICZNEJ
Od dnia 25 lutego do dnia 11 marca br. jednostki sektora finansów publicznych oraz organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się o wsparcie na realizację projektów, mających na celu poprawę dostępności do infrastruktury rekreacyjno-turystycznej na obszarach wiejskich.
Projekty w powyższym zakresie winny wpisać się w cel zawarty w Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R., tj.: Efektywne gospodarowanie zasobami obszaru działania LGD TUR na rzecz zrównoważenia środowiskowego oraz być zgodne z zakresem przedsięwzięcia P.1.4 Zwiększenie dostępu do małej infrastruktury rekreacyjno-turystycznej. Ponadto powinny realizować wskaźnik produktu: Liczba obiektów małej infrastruktury objętych wsparciem i wskaźnik rezultatu: R.41 Łączenie obszarów wiejskich w Europie: odsetek ludności wiejskiej korzystającej z lepszego dostępu do usług i infrastruktury dzięki wsparciu z WPR (liczba osób). Zgodnie z zapisami LSR projekty powinny przyczyniać się do poprawy jakości życia na wsi, czy też wpływać na rozwój turystyki na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R.
Dofinansowaniu podlegać będą inwestycje zaliczane do tzw. małej infrastruktury. Mogą to być inwestycje w infrastrukturę techniczną, społeczną, czy bazę okołoturystyczną (związaną z obiektami o charakterze turystycznym). Kompleksowe działania zrealizowane w ramach projektów będą mieć wpływ na rozwój potencjału rekreacyjno-turystycznego całego obszaru oraz podnosić będą walory obszaru jako miejsca atrakcyjnego do życia.
Wnioskodawcami mogą być jednostki sektora finansów publicznych (JSFP) lub organizacje pozarządowe, które mają siedzibę na obszarze wiejskim objętym LSR, tj. na terenie jednej z członkowskich gmin: Brudzew, Dobra, Malanów, Kawęczyn, Kościelec, Turek (gmina wiejska), Przykona, Władysławów. Wnioskodawca powinien działać co najmniej od roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy i posiadać potencjał do realizacji operacji – finansowy, kadrowy, techniczny, czy organizacyjny, za co przyznawane będą punkty w ocenie merytorycznej zgodnie z przyjętym regulaminem naboru.
Operacja musi służyć zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej, a powstała w jej wyniku infrastruktura musi być ogólnodostępna i niekomercyjna lub obejmować obiekty użyteczności publicznej. W ramach dofinansowania nie będzie można natomiast uzyskać dofinansowania na budowę lub modernizację dróg, targowisk, sieci wodno-kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, ani na operacje dotyczące świadczenia usług rolniczych.
Pomoc przyznawana będzie w formie zwrotu części kosztów kwalifikowalnych, a wartość dofinansowania nie może być niższa niż 50 tys. zł i wyższa niż 500 tys. zł. Poziom wsparcia uzależniony jest w tym wypadku od rodzaju podmiotów wnioskujących, tj. jednostki sektora finansów publicznych będą mogły ubiegać się o wsparcie na poziomie 75 % kosztów kwalifikowanych, a organizacje pozarządowe – 100 %. W przypadku kosztów zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, ich suma nie może przekroczyć połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych.
Pośród kryteriów merytorycznych, które będą mieć wpływ na wybór operacji do finansowania są między innymi: realizacja wskaźników określonych w Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR), racjonalność kosztów, wysokość wkładu własnego wnioskodawcy jako jego zaangażowanie finansowe w realizację przedsięwzięcia, uzasadnienie potrzeb i odniesienie się do problemów zdefiniowanych w LSR, do jakich rozwiązania ma przyczynić się projekt. Dodatkowo premiowane będą operacje mające pozytywny wpływ na środowisko naturalne, miejsca pracy, czy budowanie partnerstw. Szczególnie ważnym aspektem będzie również odziaływanie projektu na osoby zdefiniowane w Rozdziale IV, Pkt. 4.2 Strategii jako osoby znajdujące się w gorszej sytuacji, tj. osoby młode – do 25 roku życia, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnością, w tym poprzez usunięcie barier architektonicznych.
Przeprowadzenie przez Turkowską Unię Rozwoju – T.U.R. czynności związanych z naborem wniosków odbywać się będzie zgodnie z przepisami ustawy Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność, a także zgodnie z Regulaminem Rady oraz Procedurą wyboru i oceny operacji stosowana w lokalnej grupie działania Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. w ramach wdrażania lokalnej strategii rozwoju na lata 2023-2027, które będą dostępne pod adresem: www.lgd-tur.org.pl w zakładce NABORY.
Wnioski w perspektywie finansowej 2023-2027 będą mogły być składane wyłącznie za pomocą systemu informatycznego PUE (ARMiR), dostępnego pod adresem:
https://www.gov.pl/web/arimir/platforma-uslug-elektronicznych.
Wniosek o przyznanie pomocy powinien zawierać wszystkie wymagane załączniki oraz być wypełniony we wszystkich wymaganych polach. Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. jako Lokalna Grupa Działania, obsługująca nabór oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego mogą wezwać wnioskodawcę do złożenia wyjaśnień lub dokumentów w przypadku wątpliwości.
Jednym z zobowiązań wnioskodawców wynikającym z podpisanych umów o finansowanie będzie utrzymanie operacji w okresie trwałości projektu, który w przypadku niniejszego przedsięwzięcia (inwestycji) wynosi co najmniej 5 lat od dnia wypłaty pomocy – płatności ostatecznej.
Więcej informacji uzyskać można w Lokalnej Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R., Krwony 32, 62-720 Brudzew, tel. 63 289 36 57; 601 614 609, biuro@lgd-tur.org.pl; www.lgd-tur.org.pl